Skaļuma līmeņa indikators jeb VU metrs

Lietotāja mile attēls

Pamācības pirmais solis:

Raksts paredzēts iesācējiem. Šajā rakstā tiks apskatīta vienkārša LED vu metra būve. Ir iespējami daudz un dažādi dizaini, es nolēmu izdaiļot sava datora priekšējo paneli ar vu metru. Sākumā noņem datora priekšējo paneli no pārējā korpusa. Ar zīmuli atzīmē vietas, kur jāurbj caurumus gaismas diodēm. Nokniebjam gaismas diodēm kājas vajadzīgajā garumā. Ja caurumi ir izurbti precīzi gaismas diodes ar nelielu spēku var iestumt caurumā un tās stingri tur turas. Ja caurumi ir neprecīzi nepieciešams lietot līmi.

Maketplatē  ielodē mikroshēmu, rezistoru, un nepieciešamos vadus. Tad kad sākās vadu lodēšana pie gaismas diodēm vajag ievērot gaismas diožu un vadu secību ( pie pirmās kājas lodē apakšējo jeb pirmo gaismas diodi, pie 18 kājas lodē otro gaismas diodi utt.  Pēdējā jeb augšējā gaismas diode ir pievienota mikroshēmas desmitajai kājai).

Pielodē maiņrezistoru, es izmantoju dubulto, bet var lietot divus atsevišķi. Slēdzi ielodē virknē  dzeltenajam vadam t.i. +12V vadā. Slēdzi un maiņrezistoru stiprināju plastmasas panelī, kurš paredzēts datora korpusa caurumu aiztaisīšanai. Signāla vadu jāņem pietiekami garu lai varētu dabūt to līdz skaņas kartes izejai.

Vispopulārākā kļūda ir nekorekti savienots kopējais vads. VISIEM GND jeb MĪNUSIESM IR JĀBŪT KOPĀ!

Shēma darbojas no 12V.  Tā kā lietošu šo vu metru kopā ar datoru tad izmantošu datorā esošos barošanas vadus. 12 V ir starp melno un dzelteno/oranžo vadu.

Visus kontaktus iespējas robežās noizolē, plates ar līmi vai kā savādāk nostiprina pie datora priekšējā paneļa aizmugures.

Pirms slēgšanas datora skaņaskartē un pirms slēgšanas pie datora barošanas bloka vēlams veikt kādu testu, gadījumā ja salodēts ir nepareizi lai netiek sabojāts dators! Es izmantoju vecu barošanas bloku un kā skaņas avotu izmantoju telefonu.  Manis salodētā shēma darbojās korekti tāpēc pievienoju datora priekšējo paneli atpakaļ pie korpusa.

Skaņas kartes izejā iespraudu dalītāju- viens vads iet uz pastiprinātāju, otrs uz vu metru.

Pievienoju barošanu- izmantoju diskešu lasītāja konektoru, jo man disketes vairs nav aktuāli.

 

Nepieciešamās komponentes:
1) LM3915  Šai mikroshēmai var pievienot  10 gaismas diodes. Ja grib divas gaismas diožu strīpas ir nepieciešamas divas mikroshēmas.

2) 1,2 Komu rezistors/i

3) 10 Komu maiņrezistors

4) Gaismas diodes- šajā gadījumā 20 gabali, jo 2 gaismas diožu strīpas. Ir iespējams taisīt arī ar mazāk gaismas diodēm, bet ne vairāk kā 10 uz vienu mikroshēmu. Es lietoju 3mm diametrā, bet var lietot arī 5mm.

5) Vadi, maketplate, slēdzis,  3,5 jack ( austiņu štekeris).

6) Lodāmurs, lodalva, urbjmašīna un urbīši.

7) Nazis, šķēres, jebkas ar ko noņemt izolāciju no vadu galiem.

8) Gribasspēks un neatlaidība!

Pamācības otrais solis:

Mikroshēmas un gaismas diodes

Pamācības trešais solis:

Shēma

Pamācības ceturtais solis:

Tā skaita kājiņas mikroshēmām- ir jāskatās uz robiņu mikroshēmas korpusa sānā.

Pamācības piektais solis:

Šeit redzams kā pievienot 3,5 spraudni

Pamācības sestais solis:

Atzīmētas vietas caurumu urbšanai

Pamācības septītais solis:

Izurbti caurumi

Pamācības astotais solis:

Viena strīpa ar salodētām gaismas diodēm. Gaismas diodēm garākā kājiņa ir plus īsākā ir mīnus. Šajā shēmā visu gaismas diožu plusi tiek salodēti kopā.

Pamācības devītais solis:

Plates ir tādā izskatā tāpēc ka izmantoju atgriezumus.

Pamācības desmitais solis:

Sadalītājs

Pamācības vienpadsmitais solis:

Tā tika pievienota barošana- ar diviem vadiem un nedaudz izolācijas lentas. Fonā redzams slēdzis un zem tā maiņrezistors.

Pamācības divpadsmitais solis:

Tā izskatās slēdzis un maiņrezistors no aizmugures. Maiņrezistoram jāsavieno vidējais un viens malējais kontakts, to visu pievieno kopējam vadam.

Pamācības trīspadsmitais solis:

Gatavas gaismas diožu strīpas. Tas caurums tur nav vajadzīgs, tā gadās ja strādā noguris un naktī.

Pamācības četrpadsmitais solis:

Rezultāts

Pamācības piecpadsmitais solis

Skats naktī mūzikai skanot!

Pamācības sešpadsmitais solis:

VU METRS DARBĪBĀ:

Avots:transformators.lv

Pievieno komentāru!

Pierādi, ka esi reāls cilvēks